98-200 Sieradz,
ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu
Koleżanki i Koledzy Poloniści - jeszcze przed długim weekendem oddaję do Waszej dyspozycji kolejny zestaw zadań - tym razem jest to powtórka z zakresu kształcenia językowego.  Można powiedzieć, że uczniowie powinni ja przejść "śpiewająco". Dlaczego? - przekonajcie się sami. Zajrzyjcie też do komentarza, bo jest tam nie tylko karta odpowiedzi, ale i ważna informacja organizacyjna.
Życzę miłego weekendu - a potem... powtarzajcie. Ilona Lewandowska
 
Czytaj więcej: SZÓSTY ZESTAW ZADAŃ - egzamin 2021/2022
WODN w Sieradzu
Drodzy Poloniści!
Do egzaminu już tylko miesiąc, więc może warto zrobić próbę generalną. Dzisiejszy zestaw może Wam właśnie do tego posłużyć. Jest ułożony zgodnie z zasadami egzaminu docelowego.- można uzyskać za niego 45 punktów, a standardowy czas na jego napisanie wynosi 120 minut. Podstawą zadań są oczywiście wymagania egzaminacyjne.
Przypominam również, że 5 maja, godz.17 ostanie już w tym roku szkolnym seminarium egzaminacyjne on-line "Trening czyni mistrza" - czyli zadania na ostatnią prostą przed egzaminem. Koszt 30zł. Kto chce się jeszcze zapisać - to już ostatni moment, można to zrobić pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytaj więcej: PIĄTY ZESTAW ZADAŃ
WODN w Sieradzu
Przed nami kolejne wyzwanie na drodze do egzaminacyjnego sukcesu.  Tym razem nie jest to zestaw zadań, ale 3 karty pracy, które można wykorzystać jako materiał do „szybkich” powtórek, ale można też spróbować  zatrzymać się na nich trochę dłużej. Pozornie praca z kartami nie zajmuje wiele czasu, ale przy okazji  ich wypełniania warto porozmawiać z uczniami na temat lektur, które pojawiają się na kartach. Przedyskutować propozycje odpowiedzi i przypomnieć  lektury w nieco szerszym zakresie niż proponują to karty. Tym razem nie zamieszczam komentarza metodycznego, bo sposób wykorzystania pozostawiam w Waszych rękach. Pliki 4A i 4B dają się edytować, aby ułatwić pracę z uczniami.
Życzę miłego powtarzania – Ilona Lewandowska
Czytaj więcej: CZWARTY ZESTAW ZADAŃ – egzamin ósmoklasisty 2021/2022
WODN w Sieradzu
Drogie Polonistki i Drodzy Poloniści – kolejny materiał nie jest może „fajerwerkiem”, ale stwarza okazję, aby uczniowie popracowali z tekstem nieliterackim. Ten rodzaj tekstu pojawia się na egzaminie ósmoklasisty i bywa, że sprawia uczniom trudności. Trenując przed egzaminem, warto więc przeprowadzić uczniów przez kilka tekstów nieliterackich. Zestaw TELEWIZJA proponuje i zadania proste, dotyczące wybierania informacji, i zadania bardziej złożone – wymagające krytycznego czytania, a również twórczego wyjścia poza tekst. Spróbujcie - niech uczniowie nabiorą również "nieliterackiej" mocy.

Życzę dobrego użytkowania – Ilona Lewandowska
Czytaj więcej: TRZECI ZESTAW ZADAŃ – egzamin ósmoklasisty 2021/2022
WODN w Sieradzu
Drodzy Poloniści - zgodnie z obietnicą zamieszczam drugi zestaw zadań, tym razem powtarzamy "Balladynę", ale nie tylko. Będzie również okazja ćwiczyć i doskonalić wiele innych ważnych umiejętności. Korzystajcie więc, a jeśli zechcecie podzielić się swoimi uwagami lub wątpliwościami, proszę pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
                                                                                                                Illona Lewandowska

Wiązka zadań – Śladami bohaterów lektury

 
WODN w Sieradzu

Jesteśmy tuż przed feriami zimowymi i pewnie zaraz po nich rozpocznie się w szkołach podstawowych gorączkowy okres powtórzeń do egzaminu ósmoklasisty. Już jakiś czas temu, na początku pandemii zainicjowałam cykl publikacji dla nauczycieli języka polskiego „Masz moc – egzamin na 100%”. W cyklu prezentowałam różne narzędzia do pracy z uczniami klas VIII służące porządkowaniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności przydatnych na egzaminie ósmoklasisty. Obserwacja liczby wejść na stronę, gdzie znajdowały się narzędzia, pozwala mi przypuszczać, że pomysł zyskał popularność. Mam również nadzieję, że publikacje okazały się dla Was przydatne. Postanowiłam więc wrócić, tym bardziej, że w ubiegłym roku, prowadząc dla nauczycieli tzw. seminaria powtórkowe, stworzyłam wiele materiałów, które być może teraz przydadzą się tym, którzy w ubiegłorocznych seminariach nie mieli okazji uczestniczyć.
Zapraszam wię do zakładki „Masz moc – egzamin na 100%”. Dwa razy w miesiącu aż do egzaminu (zawsze około 1.i 15.) będę publikować narzędzia (karty pracy, zestawy zadań, ćwiczenia), które pomogą nauczycielom j.polskiego w dodaniu ósmoklasistom „egzaminacyjnej mocy”. Na początek proponuję literackie walentynki, czyli zestaw „Miłość niejedno ma imię”

Ilona Lewandowska, konsultant CRE

Czytaj więcej: Pierwszy zestaw zadań – egzamin ósmoklasisty 2021/2022
Ilona Lewandowska

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego już za nami. Na stronie internetowej CKE znajdziemy arkusz egzaminacyjny (https://www.cke.gov.pl/). Niestety, nie ma jeszcze zasad oceniania zawierających proponowane odpowiedzi do zadań. Pojawiły się one na różnych portalach, między innymi na stronie Nowej Ery (https://www.nowaera.pl/egzaminosmoklasisty). Uczniowie mogą więc skonfrontować swoje odpowiedzi z odpowiedziami ekspertów. Mnie bardziej będzie interesowała zawartość arkusza egzaminacyjnego i odpowiedzi na pytania, jakie umiejętności sprawdzał, jakie typy i rodzaje zadań w nim zastosowano i wreszcie, co z tego wynika dla nas – nauczycieli.

Zapraszam do lektury.

Ilona Lewandowska

Czytaj więcej: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – i co dalej?
Ilona Lewandowska

Szanowni Państwo Poloniści!

To nasze ostatnie spotkanie z cyklu „Masz moc – egzamin na 100%”. Dzisiejsze zadania dotyczą pracy z tekstem. To taka kropka nad „i” przed jutrzejszym egzaminem. Wszystkie zestawy pomagały powtórzyć, uporządkować i zebrać wiedzę oraz przećwiczyć umiejętności potrzebne, by pozytywnie napisać egzamin. To była próba generalna, a dziś wypada mi tylko życzyć i Wam, i uczniom odrobiny egzaminacyjnego szczęścia. Mam nadzieję, że byłam pomocna.

Dziękuję za zainteresowanie i wszystkie dobre słowa, które do mnie kierowaliście, pisząc e-maile i … NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI.

Ilona Lewandowska

Czytaj więcej: Ostatnie spotkanie z cyklu „Masz moc – egzamin na 100%"
Ilona Lewandowska

Drogie Polonistki i Poloniści

Przed Wami przedostatni zestaw ćwiczeń dla ósmoklasistów. Tym razem dotyczący tego, jak pisać opowiadania twórcze. Ufam, że zarówno prezentacja, jak i ćwiczenia dla uczniów, pomogą zebrać i uporządkować wiedzę na temat opowiadania oraz przećwiczyć wybrane umiejętności pisarskie. Materiał przyda się również nauczycielom innych klas, nie tylko ósmych. Zachęcam do korzystania.

Ostatni materiał z serii „Masz moc – egzamin na 100%” w poniedziałek rano (może nawet wcześniej, abyście mogli go przeanalizować zanim dacie do wypróbowania uczniom. Będzie to próba generalna przed egzaminem, czyli „Egzamin, ale trochę inaczej…”

Życzę miłego i pożytecznego korzystania – Ilona Lewandowska

Czytaj więcej: Piąty zestaw zadań - "Jak pisać opowiadanie twórcze
Ilona Lewandowska

Drodzy „zdalni nauczacze”

To już czwarty materiał, który oddaję do Waszej dyspozycji. Tym razem spotykamy się na Facebooku – będzie się działo… Przed uczniami kolejne wyzwania. Napiszcie, jak im poszło albo, jak sprawdził się ten facebookowy zestaw zadań.

Czekam na Wasze uwagi i komentarze – e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: Czwarty zestaw zadań – „Lektura na Facebooku”