98-200 Sieradz,
ul. 3 Maja 7

Dorota Żuberek
Kategoria:

Zadania z poleceniem „Wykaż, że; Uzasadnij; Udowodnij” po raz pierwszy pojawiły się na egzaminie gimnazjalnym w 2012 roku i już z nami zostały. Od początku budziły spore emocje, bo były trudne i dla uczniów, i dla nauczycieli, i dla egzaminatorów.

Przedstawiam Państwu prezentację, która może będzie pomocna w przygotowaniu uczniów do zmierzenia się z zadaniem tego typu na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty.

Prezentacja

Dorota Żuberek
Kategoria:

W roku szkolnym 2020/2021 na egzaminie ósmoklasisty obowiązują wymagania egzaminacyjne, w których zostały pominięte niektóre treści z obowiązującej podstawy programowej.

Podstawa programowa ze zmianami wprowadzonymi w wymaganiach egzaminacyjnych.
Czego nie będzie na egzaminie w roku 2021
* Wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021

Zmianie ulega także liczba zadań. W arkuszu będzie 15 zadań zamkniętych oraz 4 zadania otwarte, za które można będzie uzyskać 10 punktów. Łącznie będzie więc do uzyskania 25 punktów (a nie 30, jak w poprzednich latach). Nie ulega zmianie czas przeznaczony na wypełnienie arkusza ( 100 minut).

Komentarz do wymagań egzaminacyjnych i przykłady zadań można znaleźć w „Vademecum nauczyciela” przygotowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Przygotowując uczniów do egzaminów korzystamy z arkuszy z poprzednich lat. W tym roku musimy przeanalizować je pod kątem zgodności z wymaganiami egzaminacyjnymi.
W arkuszu z roku 2020 pomijamy zadania: 6, 16, 19 i 21.
W arkuszu z roku 2019 pomijamy zadania: 1, 2, 8, 9 i 11.
W arkuszu z egzaminu próbnego w roku 2020 pomijamy zadania: 8,11, 14.

Dorota Żuberek
Kategoria:

Miło nam poinformować, że uczniowie z naszego terenu zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu "FINANSOAKTYWNI. Misja. Planujemy budżet", organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Ich projekt budżetu obywatelskiego pt.: "Rowerem do szkoły" zyskał uznanie jury i znalazł się wśród 10 nagrodzonych prac, nadesłanych z całej Polski.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 5 im. Św. Alojzego Orione w Zduńskiej Woli. Inicjatorką udziału uczniów w konkursie i ich opiekunką była nauczycielka matematyki Pani Joanna Marceniuk.

Serdecznie gratulujemy!

https://www.gov.pl/web/kas/final-programu-finansoaktywni-misja-planujemy-budzet-za-nami