Nie dawaj tortu czarnej owcy
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Edukacja w czasach pandemii koronawirusa

Biuletyn Informacyjny Ery Edukacji Zdalnej

Biblioteki Pedagogiczne zdalnemu nauczaniu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi

 Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu

Nasz Facebook

Platformy

Klauzula informacyjna

Co najwyżej tik taka, na osobności, za konkret – tako rzecze prof. Jacek Pyżalski na konferencji 12 grudnia br. „Kompetencje nauczyciela we współczesnej edukacji”. To ma być sposób na ucznia, który każdego dnia daje popalić i do wiwatu, a razu pewnego zechce mu się być do rany przyłóż; dał się przyłapać na byciu dobrym. Co ma zrobić wtedy nauczyciel? Zauważyć, pochwalić, nagrodzić, zachwycić się? Skomentować np.: – widzisz, jak chcesz, to możesz ? A może, za wszystkie tygodnie (miesiące) naszej udręki, uznać, że jedna jaskółka wiosny nie czyni? Ponoć, w wielu wypadkach, nad wyraz ludzkie zachowanie klasowej czarnej owcy skutkuje w wykonaniu nauczyciela realizacją przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32). Może nie organizuje on, w zamian za jednodniowy powrót ucznia do normalności, uczty powitalnej, ale jakąś gratyfikację na pewno. Nic to, że pozostali uczniowie zachodzą w głowę, o co tu biega? Oni całymi tygodniami zachowują się OK i nikt (nauczyciel) nie pieje z zachwytu.

I chodzi właśnie o to, przekonywał prof. Jacek Pyżalski, że nie należy czarnej owcy motywować (nagradzać) na forum i przesadnie. Koleżeństwo, przed którym odgrywał długie miesiące niezłe theatrum tylko czyha, żeby przygwoździć go z ironią: wymiękasz stary, pękasz, odpuszczasz (?) Dużo większą siłę rażenia mieć może na osobności wypowiedziana do klasowej zakały uwaga nauczyciela, że się zauważyło jej dobre zachowanie (detalicznie konkretne) i że jest nam z tego powodu OK. Czy zaraz potem nastąpi trwała zmiana na dobre? Nie ma gwarancji. Pamiętajmy jednak, że zachowania uczniów to misterna konstrukcja psychologiczna i splot rozmaitych uwarunkowań i relacji.

Konferencja z prof. Jackiem Pyżalskim była zwieńczeniem naszej tegorocznej rozległej aktywności. Mamy nadzieję, że także w 2020 r. znajdziecie Państwo „coś” dla siebie w naszej ofercie szkoleniowej.

Copyright 2020 WODN w Sieradzu