Sami Sobie
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Diagnoza potrzeb dyrektorów

Przygotowując się do budowania oferty szkoleniowej na rok szkolny 2020/2021 zwracamy się z prośbą o wskazanie, które kompetencje chcieliby Państwo doskonalić w związku z pełnioną funkcją dyrektora. Prosimy o udzielenie informacji i wypełnienie kwestionariusza ankiety.

Nasz Facebook

Nasze szkolenia - kalendarz

Poprzedni miesiąc Kwiecień 2020 Następny miesiąc
N P W Ś C Pt S
week 14 1 2 3 4
week 15 5 6 7 8 9 10 11
week 16 12 13 14 15 16 17 18
week 17 19 20 21 22 23 24 25
week 18 26 27 28 29 30

Zapal Czerwoną Lampkę

Platformy

Klauzula informacyjna

Pomocna Gmina Sieradz

Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy,
gdy zapominając o sobie zacznie żyć dla bliźnich.
Mikołaj Gogol

 

Sami Sobie nie jest deklaracją założycielską stowarzyszenia egoistów ani miłośników wzajemnej adoracji. Nie sugeruje towarzystwa skrobaczy rzepki i zwolenników Zosi Samosi. Dzieło, o którym poniżej, w wymiarze lokalnym jest zupełnie niezwykłe.

Sami Sobie to pilotażowy projekt, który opieką otoczył seniorów Gminy Sieradz. Społeczność, ze względu na łatwowierność i prostolinijność, szczególnie narażoną na rozliczne przestępstwa oszustw, wyłudzeń i manipulacji; ludzi bezradnych wobec przemocy ze strony bliskich nadużywających alkoholu. Z racji wieku i dolegliwości doświadczającą słabości zdrowotnych, tym samym zmuszoną korzystać z pierwszej pomocy i wsparcia osób trzecich. Wreszcie seniorzy są nieustannie odsuwani w cień głównego nurtu życia, którym zdaje się płynąć młodość i medialny chaos.

Pomysłodawcy projektu zmagali się z licznymi wątpliwościami. Jaką formę zaproponować, by doniosłymi sprawami zainteresować największą rzeszę odbiorców? Jak uczynić zagadnienia ważnymi, jak pracować nad zmianą postaw i zachowań adresatów i jak uniknąć pułapki banalności i sztampowości tradycyjnych nasiadówek. Pytania nurtowały organizatorów przedsięwzięcia, które zrazu pojawiło się w twórczych głowach pań z kół gospodyń wiejskich. Na etapie uzgodnień, planowania i przygotowania w jednym miejscu spotykało się wielu fantastycznych ludzi z niebanalnych instytucji. Projekt współtworzą: Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu, Stowarzyszenie Abstynentów „Przystań”, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego, Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Starostwo Powiatowe w Sieradzu, wszystkie szkoły podstawowe Gminy Sieradz, II LO w Sieradzu, Gminna Biblioteka z siedzibą w Charłupi i właśnie KGW Gminy Sieradz.

Skala przedsięwzięcia, znów – jak na lokalne warunki – imponująca. Spotkania w jedenastu miejscowościach, tym samym możliwość dotarcia do setek seniorów oraz ich bliskich i znajomych. Wszyscy znakomicie zmotywowani przyglądają się, przysłuchują i uczestniczą w resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz usuwaniu ciała obcego z dróg oddechowych pod kierunkiem frenetycznej Marii Lewandowskiej. Fantastyczna Pani i Pan policjanci z Wydziału Prewencji instruują, jak skutecznie zdemaskować oszustów wyłudzających „na wnuczka”; zwracają uwagę na potencjalne źródła zagrożeń. Władysław Keler z „Przystani” tłumaczy, gdzie szukać wsparcia i jak postępować z osobami uzależnionymi i napomina, by absolutnie nie godzić się na rolę bezwolnej ofiary osoby uzależnionej. Mowa jest także o koniecznych aktywnościach – ruchowej, artystycznej, społecznej i wolontarystycznej. Centrum Informacji i planowania Kariery inspiruje do ciekawości poznawczej i śledzenia zmian na rynku pracy. Starostwo Powiatowe radzi, jak funkcjonować w gąszczu przepisów, procedur i regulacji prawnych.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że to koniec. Otóż przedstawione zdarzenia są zapakowane, jak najpyszniejsza bombonierka z najlepszej faktorii. Młodzi artyści ze szkół miniaturami teatralnymi wprowadzają gości w temat – współczesny świat egoizmu, obojętności, relatywizmu. Sygnalizują także nadzieję wskazując na dobre anioły. Nęci kawa i słodkości przygotowane przez gospodarzy – koła gospodyń i społeczności szkolne. Ujmuje słowo wstępne i konkluzja Pani Ewy Marciniak-Kulki. Całe przedsięwzięcie przenika aura wyjątkowej życzliwości i serdeczności. Jest bezpiecznie i niespiesznie – 2,5 godziny każdego spotkania to czas na dopytanie, podzielenie się osobistymi doświadczeniami, znalezienie wsparcia i pomocnej dłoni. Wszyscy wychodzą po spotkaniach zaopatrzeni w materiały informacyjne i karty ICE – które trzymane w kieszeni lub portfelu uratują nam życie dzięki zawartym w nich informacjom o nas.

Sami Sobie to dobre dzieło w słusznej sprawie. Senior to także ty i ja. Wszystkim, którzy wspieramy projekt, wielkie podziękowania. A kolejne spotkania: 10, 26 kwietnia; 10, 22, 30, 31 maja; 07, 14 czerwca.

 

Copyright 2020 WODN w Sieradzu