Konferencja Czytanie nas łączy
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Nasz Facebook

Nasze szkolenia - kalendarz

Poprzedni miesiąc Maj 2019 Następny miesiąc
N P W Ś C Pt S
week 18 1 2 3 4
week 19 5 6 7 8 9 10 11
week 20 12 13 14 15 16 17 18
week 21 19 20 21 22 23 24 25
week 22 26 27 28 29 30 31

Zapal Czerwoną Lampkę

Platformy

Klauzula informacyjna

BIP

Konferencja Czytanie nas łączy, która odbyła się 17 maja 2018 r. w WODN w Sieradzu, zgromadziła liczne audytorium - nauczycieli i bibliotekarzy. Konferencja została zorganizowana we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Sieradzu, a jej celem było zainspirowanie do działań w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Pierwszy z prelegentów - profesor Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego w swoim wykładzie „Wokół książki Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze, czyli jak bawić się językiem i książką w bibliotece” mówił o znaczeniu słowa: „Tyle widzimy w świecie, ile potrafimy nazwać. (…) Słowami poznajemy świat, słowami myślimy i mówimy.” Zachęcał do wykorzystywania mocy i magii słów - w konwencji zabawy. Podkreślił wagę emocji, jakie wzbudza lektura w młodych ludziach, czytamy by przeżywać emocje, to jest główny powód. Lektura jest interesująca dla młodego czytelnika, kiedy budzi jego emocje, walor edukacyjny to sprawa drugorzędna. Emocje może również wzbudzać dobra ilustracja, która jest dopełnieniem tekstu, zawiera niezwykły przekaz i może posłużyć do twórczych ćwiczeń - pisania własnej wersji losów bohatera czy zakończenia powieści. Profesor Leszczyński zwrócił uwagę na rolę osobistego przykładu w zachęcaniu do czytania - oczekując, że dzieci i młodzież będą czytać, bądźmy sami „ludźmi księgi”.

Kolejna prelegentka - redaktor naczelna Wydawnictwa Literatura z Łodzi – Wiesława Jędrzejczyk w swoim wystąpieniu „Wychowanie do wartości - współczesna polska literatura dla dzieci i młodzieży” przedstawiła niezwykle interesującą, pięknie ilustrowaną ofertę wydawnictwa: „Aby wykształcić i wychować młodego człowieka, trzeba nie tylko zadbać o jego rozwój fizyczny. Trzeba pokazać mu takie ważne sprawy, które wpłyną na jego relacje z ludźmi, ukształtują jego charakter. Te ważne sprawy, które kształtują społeczność – nazywamy WARTOŚCIAMI. To szacunek dla innych i inności, tolerancja, odwaga, życzliwość, uczciwość, przyjaźń, altruizm. Staramy się, aby w naszych książkach znajdował się przekaz, że wartości niematerialne są istotą człowieczeństwa”. Konferencji towarzyszył kiermasz książek Wydawnictwa Literatura. Uczestnicy mieli okazję kupić i zamówić książki z dużymi rabatami.

Katarzyna Szumska i Paweł Jezierski z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu zaprezentowali bardzo ciekawą, różnorodną ofertę działań biblioteki w środowisku. Jest to oferta, z której może skorzystać nauczyciel i jego uczniowie, ale także inspiruje ona do własnych działań w szkole. Biblioteka oferuje zarówno tradycyjne, sprawdzone formy, jak i nowe, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, są to imprezy kulturalne, spotkania edukacyjne, społeczność czytelnicza skupiona przy bibliotece/wokół biblioteki (np. kluby czytelnicze), blogi, strony na portalu społecznościowym, a dla dzieci i młodzieży szczególnie - lekcje biblioteczne, warsztaty, zajęcia plastyczne, konkursy, gry miejskie, noc w bibliotece, spektakle teatralne.

Ostatnie wystąpienie to przykład dobrej praktyki z I LO w Zduńskiej Woli. Tomasz Siemienkowicz – dyrektor szkoły, opowiedział o Czytadeli - miejscu, w którym można usiąść i poczytać, do którego można przynosić książki, ale także można je „uwolnić” na jakiś czas lub na zawsze, warunek jest taki, że są to książki czytane „dla przyjemności”. Czytadelę urządzili uczniowie - namalowali dekoracje i napisy, ustawili meble, tworząc bardzo przyjazne i estetyczne wnętrze.

Konferencja Czytanie nas łączy umożliwiła pokazanie przykładów różnorodnych działań i możliwości współpracy ludzi i instytucji w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Wiesława Chlebowska

Copyright 2019 WODN w Sieradzu