Wydarzyło się
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Nasz Facebook

Nasze szkolenia - kalendarz

Poprzedni miesiąc Styczeń 2020 Następny miesiąc
N P W Ś C Pt S
week 1 1 2 3 4
week 2 5 6 7 8 9 10 11
week 3 12 13 14 15 16 17 18
week 4 19 20 21 22 23 24 25
week 5 26 27 28 29 30 31

Zapal Czerwoną Lampkę

Platformy

Klauzula informacyjna

Co najwyżej tik taka, na osobności, za konkret – tako rzecze prof. Jacek Pyżalski na konferencji 12 grudnia br. „Kompetencje nauczyciela we współczesnej edukacji”. To ma być sposób na ucznia, który każdego dnia daje popalić i do wiwatu, a razu pewnego zechce mu się być do rany przyłóż; dał się przyłapać na byciu dobrym. Co ma zrobić wtedy nauczyciel? Zauważyć, pochwalić, nagrodzić, zachwycić się? Skomentować np.: – widzisz, jak chcesz, to możesz ? A może, za wszystkie tygodnie (miesiące) naszej udręki, uznać, że jedna jaskółka wiosny nie czyni? Ponoć, w wielu wypadkach, nad wyraz ludzkie zachowanie klasowej czarnej owcy skutkuje w wykonaniu nauczyciela realizacją przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32). Może nie organizuje on, w zamian za jednodniowy powrót ucznia do normalności, uczty powitalnej, ale jakąś gratyfikację na pewno. Nic to, że pozostali uczniowie zachodzą w głowę, o co tu biega? Oni całymi tygodniami zachowują się OK i nikt (nauczyciel) nie pieje z zachwytu.

I chodzi właśnie o to, przekonywał prof. Jacek Pyżalski, że nie należy czarnej owcy motywować (nagradzać) na forum i przesadnie. Koleżeństwo, przed którym odgrywał długie miesiące niezłe theatrum tylko czyha, żeby przygwoździć go z ironią: wymiękasz stary, pękasz, odpuszczasz (?) Dużo większą siłę rażenia mieć może na osobności wypowiedziana do klasowej zakały uwaga nauczyciela, że się zauważyło jej dobre zachowanie (detalicznie konkretne) i że jest nam z tego powodu OK. Czy zaraz potem nastąpi trwała zmiana na dobre? Nie ma gwarancji. Pamiętajmy jednak, że zachowania uczniów to misterna konstrukcja psychologiczna i splot rozmaitych uwarunkowań i relacji.

Konferencja z prof. Jackiem Pyżalskim była zwieńczeniem naszej tegorocznej rozległej aktywności. Mamy nadzieję, że także w 2020 r. znajdziecie Państwo „coś” dla siebie w naszej ofercie szkoleniowej.

5 grudnia 2019 roku w Łodzi odbyła się konferencja, na której zostały wręczone Certyfikaty Wojewódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Wspomniane wyróżnienie otrzymały placówki, które z wyjątkowym zaangażowaniem w nowatorski, atrakcyjny sposób wdrażały ideę zdrowego stylu życia, w całym środowisku szkolnym, przedszkolnym i lokalnym.

Bogaty dorobek oraz analiza efektów wynikających z realizacji projektów wpłynęły na możliwość przyznania w tym roku certyfikatów wybranym placówkom z wszystkich, pięciu Regionalnych Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.

Z satysfakcją informujemy, iż w tym zaszczytnym gronie znalazły się dwie placówki z Sieradzkiej Regionalnej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie:

1. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Wł. Reymonta w Sieradzu,
2. Publiczne Przedszkole Nr 4 „Zaczarowana Kraina” w Zduńskiej Woli.

Twórcami sukcesów w wspomnianych placówkach byli wszyscy członkowie społeczności szkolnej i przedszkolnej, a w szczególności Dyrektorzy, Autorzy projektów, Koordynatorzy oraz Członkowie Zespołów ds. Promocji Zdrowia.

Z okazji uzyskania Wojewódzkich Certyfikatów Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie składamy Państwu serdeczne gratulacje i życzymy, kolejnych sukcesów w propagowaniu idei zdrowego stylu życia.

Violetta Florkiewicz


W życiu instytucji ważne są chwile, które mają moc tworzenia jej historii. Mają zgoła mitotwórczą wartość organizacji zbiorowej pamięci i po latach są wykorzystywane przy fetowaniu jubileuszy. Powiedzieć, że dzieje WODN w Sieradzu datują się do i od spotkania z Szymonem Hołownią, to oczywiście przesada. Jednak 26 listopada 2019 r. zapisze się w annałach. Wtedy spotkaliśmy się z mądrym człowiekiem. Gdy mówił o jałmużniku papieskim Konradzie Krajewskim – mój przyjaciel – to nikt ze zgromadzonych nie wątpił w prawdziwość tych słów. Także wtedy, gdy tym mianem określał niektórych członków Episkopatu Polski.

Szukaliśmy dobrego pomysłu na propagowanie szkolnego wolontariatu. Świadectwo człowieka, który posiada wieloletnie doświadczenie pracy na rzecz potrzebujących dzieci Afryki, działa w założonej przez siebie Fundacji Dobra Fabryka, angażuje się w zbiórkę pieniędzy na telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jest mocnym przekazem. Jest absolutnie wiarygodnym świadectwem chrześcijańskiej miłości bliźniego i zatroskania o los planety.

Życie marzeń… to tytuł projektu realizowanego w naszym WODN przy wsparciu finansowym programu mikrograntów „Łódzkie na plus”. Oprócz warsztatów, kluczowym jego elementem było właśnie przesłanie Szymona Hołowni. Nie można być przeciw złu, trzeba być za dobrem. Można robić akcję raz na rok, ale dzieci nie jedzą raz w roku. Ty, każdy z nas, porusza dżojstikami tego świata. To raptem kilka z wielu mądrości, którymi uraczył zebranych gość.

https://www.dobrafabryka.pl/
https://www.fundacjakasisi.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szymon_Ho%C5%82ownia

13 listopada mieliśmy przyjemność pracować, bawiąc się, pod okiem pani Justyny Stencel nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu. W ramach Akademii Wychowawców pani Justyna dzieliła się z zebranymi osobami swoim doświadczeniem trenera sensoplastyki. W przygotowanej przestrzeni, wykorzystując jedynie bezpieczne produkty spożywcze, doświadczaliśmy, jak rozwijać potencjał zabawowy i poznawczy dziecka, jak się zachowywać, by w sytuacjach edukacyjnych zwyciężała dziecięca ciekawość. Dając sobie czas i przestrzeń, cała grupa, bardzo zróżnicowana wiekowo, doskonale się bawiła.

„Doświadczenia fizyczne dla najmłodszych” – to nowa propozycja warsztatów dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych oraz wszystkich zainteresowanych osób, którzy w atrakcyjny sposób, przez eksperyment i zabawę, chcą z dziećmi odkrywać świat. Dorośli też się świetnie bawią! Poniżej migawki z zajęć, które już się odbyły w Oddziale WODN w Wieluniu. Kolejne edycje odbędą się w Sieradzu.

W dniu 7 października 2019 roku sieradzkie I LO im. Kazimierza Jagiellończyka dołączyło do społeczności Europejskiego Tygodnia Kodowania. Wydarzenie: „Bawimy się kodując roboty” zorganizowały: Pani wicedyrektor Jowita Królikowska oraz Pani Marlena Krukowska przy wsparciu Pani Joanny Wójciak - konsultanta WODN w Sieradzu.

Uczniowie szkoły z pomocą uczniów klasy 2d i 1c poznawali roboty firmy Clementoni, Robota Lofi, grę planszową Scottie Go, LightBot oraz inne zabawy, gry planszowe wprowadzające uczniów w arkana algorytmiki i programowania blokowego. Dodatkowo świetnie bawili się kodując, rozszyfrowując informacje z wykorzystaniem kodów QR, szyfru masońskiego.

Więcej na:
https://www.lojagiellonczyk.pl/szkola/z-zycia-szkoly/z-zycia-szkoly-2019-2020

Joanna Wójciak

Praca naszych nauczycieli-konsultantów została zauważona, wyróżniona i nagrodzona. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pani Violetta Florkiewicz otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, Pan Janusz Jasiński otrzymał nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty a Pani Justyna Glinkowska nagrodę Prezydenta Miasta Zduńska Wola. Serdecznie gratulujemy naszym znakomitym koleżankom i koledze.

źródło zdjęć to: Nasze Radio, Ewa Marciniak-Kulka, Olgierd Neyman

Od kilku lat na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywa się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Neurodydaktyki.

Spotkania w ramach Sympozjum budują przestrzeń do prezentacji nowych koncepcji, wymiany doświadczeń, wiedzy i poglądów na temat miejsca, znaczenia i praktycznego wymiaru neurodydaktyki w aktualnej rzeczywistości edukacyjnej.

Podczas IV Sympozjum obok tematów związanych z możliwością wykorzystania w procesie kształcenia aktualnych doniesień na temat budowy i funkcjonowania mózgu, poruszano również kwestię zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji.

Zatem, co neurobiologia podpowiada dydaktykowi, by bezpośredni przekaz wiedzy nie stał się dla ucznia iluzją dydaktyczną, a rzeczywistość wirtualna światem rzeczywistym.

Do grona prelegentów IV Sympozjum Neurodydaktyki została zaproszona dr Violetta Florkiewicz – konsultant WODN w Sieradzu, której poszukiwania badawcze koncentrują się wokół zagadnień, dotyczących wpływu asymetrii funkcjonalnej półkul mózgowych na proces uczenia się.

Podczas Sympozjum dr Violetta Florkiewicz przedstawiła wykład na temat: Implementacja testu obrazkowego/graficznego, jako alternatywnego narzędzia do diagnozy profilu dominacji.

W tym miejscu z przyjemnością informujemy, iż propozycja nowatorskiego narzędzia, które było przedmiotem wystąpienia, znalazła swoje odzwierciedlenie w publikacji: Mój profil dominacji. Obrazkowy test do badania lateralizacji dzieci i młodzieży.

Problematyka wykładu wpisała się w aktualne potrzeby i oczekiwania środowiska edukacyjnego. Szereg badań bowiem, podejmowanych zarówno w obszarze neuropsychologii, neurologii, neurodydaktyki czy pedagogiki, dotyczących znaczenia asymetrii funkcjonalnej mózgu w procesie uczenia się wskazuje, iż ma ona istotny wpływ na jego przebieg oraz efekty.

Szczególną rolę wspomniane zjawisko odgrywa w odniesieniu do uczniów: z FAS, spektrum autyzmu, specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksją, dysgrafią, dyskalkulią) i zaburzonym modelem lateralizacji.

Przedstawiony test można wykorzystać w procesie opracowania spersonalizowanego modelu poznawczego uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak również w toku dostosowania wymagań edukacyjnych do ich potrzeb i możliwości.

Wystąpienie spotkało się dużym zaciekawieniem i szczególną uwagą ze strony licznie zgromadzonych uczestników Sympozjum.

Osoby zainteresowane pełnym tekstem prelekcji zapraszamy na stronę:

 

Odpowiadając na oczekiwania i potrzeby środowiska edukacyjnego w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu, 25 września 2019 r. odbyła się konferencja: Ogólnopolski Certyfikat Placówki Promującej Zdrowie – założenia, działania, procedura.

Szkolenie przeznaczone było głównie dla placówek będących w Sieradzkiej Regionalnej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.

Konferencję zainaugurował wykład Pani mgr Urszuli Szewczyk – Wojewódzkiego Koordynatora Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie oraz członka Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu w Warszawie na temat: Edukacja zdrowotna w szkole.

Następnie Pani dr Violetta Florkiewicz – konsultant WODN, przedstawiła propozycję kluczowych działań na rzecz wspierania Szkolnych i Przedszkolnych Zespołów ds. Promocji Zdrowia w obszarze dotyczącym postępowania, w procesie ubiegania się o Ogólnopolski Certyfikat Placówki Promującej Zdrowie.

Finalnym elementem konferencji była szeroka dyskusja podczas, której uczestnicy spotkania mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania, wątpliwości oraz podzielenia się opiniami i spostrzeżeniami dotyczącymi możliwości realizacji zadań z zakresu promocji zdrowia w placówce, którą reprezentowali.

Z satysfakcją informujemy, iż konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wspomniany fakt świadczy, iż szereg placówek, których dotychczasowe zaangażowanie w promowanie zdrowego stylu życia było uwieńczone prestiżowym wyróżnieniem, tj. Wojewódzkim lub Regionalnym Certyfikatem Szkoły/Przedszkola Promującego Zdrowie pragnie kontynuować projekt i idea promocji zdrowia w Państwa placówkach, nadal będzie miała wyjątkowe miejsce.

Violetta Florkiewicz

Materiały dotyczące procedury ubiegania się o Ogólnopolski Certyfikat Placówki Promującej Zdrowie znajdą Państwo na stronach:
https://www.ore.edu.pl/2018/02/przedszkole-promujace-zdrowie/
https://www.ore.edu.pl/2010/06/szkoa-promujca-zdrowie/
https://www.ore.edu.pl/2010/06/narzdzia-do-autoewaluacji/

Copyright 2020 WODN w Sieradzu