Edukacja wczesnoszkolna
Kontakt
tel. 43 822 36 91
email: wodn@wodnsieradz.edu.pl adres: Sieradz, ul. 3 Maja 7

WODN w Sieradzu

 • 1 WODN w Sieradzu

  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą na terenie województwa łódzkiego i funkcjonuje od 1989 roku. Organem prowadzącym WODN jest Samorząd Województwa Łódzkiego. Celem naszej działalności jest wspomaganie jakości pracy szkół oraz pomoc nauczycielom w pracy dydaktyczno - wychowawczej.
  Zapraszamy
 • 2 Nasze działania

  Działania, które podejmujemy umożliwiają nauczycielom doskonalenie i zdobywanie nowych kompetencji, wymianę doświadczeń pedagogicznych, inspirują twórczo poszukiwania oraz przyczyniają się do podnoszenia jakości pracy placówek oświatowych. Nasza praca opiera się na poczuciu odpowiedzialności i na partnerskim współdziałaniu, zaspokaja ambicje zawodowe, daje satysfakcję oraz umożliwia rozwój osobisty.
  Zapraszamy
 • 3 Nasza propozycja

  Chcielibyśmy, aby udział w proponowanych przez nas formach doskonalenia umożliwiał Państwu poszerzanie własnej świadomości zawodowej. Jesteśmy przekonani, że aktualna oferta zaspokoi oczekiwania środowiska oświatowego oraz sprosta wymogom dynamicznej rzeczywistości szkolnej, spotykając się z życzliwym odbiorem wyrażającym się udziałem w wybranych formach doskonalenia.
  Zapraszamy
 • 4 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  The Regional Teacher Training Centre in Sieradz is a public institution which has been advising teachers in the Lodz region since 1989. Our aim is to support the quality of work in schools and help teachers in their work in the classroom. We enable the development and acquisition of new competences by the exchange of experiences, locally as well as with foreign partners, in order to inspire creative exploration.
  Welcome
 • 5 The Regional Teacher Training Centre in Sieradz

  Our work, based on a sense of responsibility and cooperation, gives satisfaction and enables personal development. Since 1st September 2014 we have been operating in two locations: Teacher Training Centre in Sieradz and our institution’s local branch in Wieluń.
  Welcome

Edukacja w czasach pandemii koronawirusa

Biuletyn Informacyjny WODN w Sieradzu

Formy doskonalenia i dokształcania. Rok szkolny 2020/2021

Platformy

Nasz Facebook

Zdalna praca szkolnych specjalistów

Biblioteki Pedagogiczne zdalnemu nauczaniu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi

 Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu

Klauzula informacyjna

W podstawie programowej kodowanie odgrywa istotną rolę . Głównym założeniem jest to, aby już najmłodsi rozpoczęli naukę tworzenia poleceń i sekwencji obrazkowych . Programowanie to język XXI wieku. Najprościej można go opisać jako kolejność poleceń, które należy wykonać, aby osiągnąć wyznaczony cel . Programując dzieci uczą się: eksperymentowania poprzez swobodne poszukiwanie rozwiązań, kreatywności i pomysłowości – rozwijając swoją wyobraźnię, krytycznego podejścia do efektów pracy, wytrwałości i cierpliwości, czekając na efekty własnej pracy, jednocześnie rozumiejąc konieczność wkładania w nią wysiłku, współpracy.

Zapraszam do kodowania off line
Być może po wielu godzinach spędzonych przed ekranem komputerów, dzieci chętniej sięgną do zwykłej kartki papieru, by wykonać na niej intrygujące(?) zadanie. Może sami zaszyfrują wiadomość do kolegi...

Koordynaty serce symetria cz.b
Koordynaty symetria serce
Serce wzor
Symetria 1
Symetria 2
Symetria 3
Tajne, zakodowane

 

Moja propozycja na ten dziwny czas, to żeby dzieci nie przynosiły do szkoły książek i ćwiczeń. Może każdy uczeń założy sobie korona-zeszyt, który będzie zostawiał w szkole? Mógłby to być zeszyt formatu A4 – dzieci lubią duże zeszyty. Można w nim zapisywać zadania i działania, wykonywać rysunki, ćwiczyć pisanie.
Kilka propozycji zajęć rozwijających umiejętności matematyczne.

do pobrania

 

Zabawy można oczywiście wykonać w języku polskim. Sprawdzi się czytanie na głos – można dodać wykonywanie odpowiednich czynności ilustrujących tekst, zabawy na powietrzu, śpiewanie, zabawy muzyczne, tory przeszkód przygotowane na dworze i w salach, zawierające stacje, zadania z różnych dziedzin, np. matematyczne, językowe.

do pobrania

 

Aby zajęcia były bardziej ciekawe i podnosiły zaangażowanie uczniów, warto podczas powtórzenia wiadomości zastosować metodę rywalizacji. Doskonałym narzędziem tego typu jest quiz. Pytania mogą zawierać materiał z danej edukacji, z danego działu lub zintegrowany. Jeśli uczniowie nie znają odpowiedzi na pytanie, warto naprowadzić lub wskazać odpowiedź, a następnie powtórzyć je kilkakrotnie w pewnych odstępach czasu. Materiał utrwali się na pewno.

Poniżej kilka przykładowych pytań.

Quiz dla klasy I edukacja polonistyczna

Quiz dla klasy I edukacja matematyczna

Quiz dla klasy I edukacja muzyczna

Body percussion to nic innego jak gra na własnym ciele, polega na wydobywaniu dźwięków z tupania,klaskania rękami, klepania w uda lub pstrykania palcami. Nasze ciało może służyć jako idealny instrument perkusyjny, który wydobywa z siebie niezwykle efekty muzyczne. Kiedy „ciał” jest więcej i grają jednocześnie –wrażenia są zwielokrotnione. Spróbujmy z dziecmi od wyklaskiwania prostych rytmów w różny sposób, bez podkładu muzycznego lub z rytmiczną niezbyt szybką muzyką.

Dzieci mogą naśladować nauczyciela; mogą same wymyślać, w jaki sposób wydobyć dźwięk z własnego ciała i ustalać kolejnośc ruchów. Pomocne mogą być rysunkowe, symboliczne karty. Dzieci mogą „projektować” układ rytmiczny, układając takie karty w ustalonej kolejności i ilości powtórzeń. Zabawa wymaga skupienia, uczy współpracy, rozwesela.

 

do pobrania

„Wieziemy tu kogucika” – dawne zwyczaje okresu wielkanocnego na ziemi sieradzkiej

Materiały do realizacji z sześciolatkami i ewentualnie z uczniami klas I-III. Scenariusze uwzględniają wyjście do muzeum lub w miarę możliwości wizytę etnografa, twórców ludowych w przedszkolu czy szkole, następnie działania praktyczne, będące przygotowaniem do obrzędowego „chodzenia z kogutkiem” i „gaikiem”. Uwieńczeniem ma być wyjście do społeczności lokalnej i zaprezentowanie krótkiego programu artystycznego na kanwie tekstów ludowych - wierszy oraz piosenek i pieśni wielkanocnych.
Jakim hasłem zachęcisz swoich uczniów do zainteresowania się zagadnieniem? Czyli jak zaprojektować temat zajęć?

Temat: Wielkanoc bez zająca? Wielkanoc z kogutkiem!

Scenariusz zajęć (wersja .pdf)

BIP

Copyright 2020 WODN w Sieradzu